четврток, 29 јули 2010

Чичарито дебитираше со гол за Јунајтед:

- 0
Чичарито дебитираше со гол за Јунајте во победата од 5 - 2 над MLS All stars

Хавиер Ернандез имаше деби за паметење во дресот на Манчестер Јунајтед откако тимот на Сер Алекс Фергусон со 5-2 славеше над Ол-Стар тимот на МЛС Манчестер Јунајетд имаше одличен старт на натпреварот откако Македа во 24та минута пресече една невнимателно вратена топка и биеше покјра голманот во долниот лев агол.

Во 12та минута веќе беше 2-0 откако по изведениот корнер на Нани, Македа беше оставен сам во петерецот и напаѓачот со удар со глава повторно ја затресе мрежата.

Ол-Стар тимот можеше веднаш да се врати во игра но Ван дер Сар во 15та минута со крајни напори успа да го одбрани слободниот удар на Хуан Пабло Ангел.

На пет минути пред крајот на првиот дел, Јунајтед можеше да го зголеми водството но Флечер само ја погодои пречката по одличното еден-два проигрување со Нани.

Јавиер Ернандез во игра влезе во 62та минута и доби одличен пречек од фановите но само неколку моменти подоцна Ол-Стар тимот постигна погодок преку Чинг кој беше највисок во скокот во петерецот по еден изведен слободен удар од левата страна.

Но во 70та минута Јунајтед повторно имаше водство од два гола откако Дарен Гибсон изведе прекрасен слбоден удар кој заврши во аголот од голот на Ник Римандо.

Три минути подоцна во листата на стрелци се запиша и Клеверли откако играчот одлично се снајде во шеснаесетникот на Ол-Стар тимот по додавањето на Флечер.

Потоа во 84та минута Ернандез го имаше својот момент откако Флечер упати одлична долга топка во форот а напаѓачот со лоб удар биеше за водство од 5-1.

Во финишот од натпреварот Двејн Де Росарио го постигна вориот погодок за Ол-Стар тимот за конечни 5-2.