недела, 31 јануари 2010

Арсенал 1 - 3 Манчестер Јунајтед:

Голема победа за Манчестер Јунајтед на гостувањето кај Арсенал, Црвените Ѓаволи победија со 3-1.

Арсенал не успеа да ја искористи предноста на домашен терен, Топџиите влегоа со големи мотиви во овој дуел, но со наведнати глави го напуштија Емирати.

Тимот на Венгер добро го започна натрпеварот, Арсенал имаше иницијатива и неколку можности на Аршавин кој наместо да проигра себично и непрецизно ги завршуваше акциите.

Казната дојде во 33та минута, центаршут на Нани, Алмунија си ја внесе топката во сопствената мрежа за водство на Манчестер Јунајтед од 1-0.

Арсенал тргна уште поофанзивно, тоа го искористи Манчестер Јунајтед и во 37та минута по една брза контра Руни реализираше за 2-0.

Слично започна и вториот дел, Арсенал се обидуваше да се врати во натпреварот, нова контра на Манчестер Јунајтед во 52та минута за водство и од 3-0.

До крајот на натпреварот Арсенал успеа само да постигне почесен гол преку Вермален во 80та минута.

Арсенал и во следното коло ќе има тешка задача, игра против Челзи на Стемфорд Бриџ.