недела, 28 март 2010

Болтон 0 - 4 Манчестер Јунајтед:

Berbatov fires United back to summit
Манчестер Јунајтед со убедливи 4-0 славеше над Болтон на Рибок стадионот и се врати на врвот во Премиер лигата. Убедлива победа на Јунајтед на гостувањето кај Болтон, Црвените Ѓаволи славеа со 4-0.

Резултатот беше отворен во 38та минута кога Самуел си постигна убав автогол за водство на Јунајтед.

Домаќините ги пропуштија своите шанси, не успеаа да го совладаат Ван дер Сар, тоа знаеше да го искористи англискиот гигант.

Во 69та минута Бербатов постигна гол за предност и од 2-0, бугарскиот напаѓач реализираше и во 78та за убедливи 3-0.

Судбината на Болтон ја запечати Гибсон за конечна победа на Манчестер Јунајтед од 4-0.

Со овој триумф тимот на Фергусон се врати на чело на табелата во Премиер лигата каде што беше Челзи неколку саати по победата над Астон Вила.