недела, 28 февруари 2010

Астон Вила 1 - 2 Манчестер Јунајтед.

Манчестер Јунајтед го освои Карлинг Купот, откако во финалниот натпревар на Вембли ја победи екипата на Астон Вила со 2-1.

Резултатот беше отворен по само пет минути игра кога Милнер од пенал реализираше за водство на Астон Вила од 1-0.

Радоста на Вила траеше само осум минути кога Мајкл Овен реализираше за израмнување на 1-1.

На 15 минути до крајот Вејн Руни по едно одлично нафрлување на Валенсија, погодува со глава за победа на Манчестер Јунајтед од 2-1.

Покрај погодоците и двете екипи имаа свои одлични шанси, но конструкцијата од голот беше сојузник на Фридел и Кушчак.

На крајот Манчестер Јунајтед беше тимот кој се радуваше на титулата во Карлинг Купот, Астон Вила пропушти шанса да дојде до трофеј.