среда, 9 декември 2009

Лидс Јунајтед се враќа на Олд Трафорд:

FA Cup Draw

Лидс Јунајтед ќе игра на Олд Трафорд за прв пат по шест години после победата од 5 - 1 над Кетеринг Таун во вториот одигран меч.

Требаше да се одиграат дополнителни триесет минути за да се одлучи победникот по нерешениот резултат од 1-1. Мечот беше отворен од Бечо во првиот дел за Лидс додека израмни Антони Елдинг во вториот дел.

Првото продолжени беше без голови но во последните петнаесет минути стрелаа Грела два пати, Бекфорд и Кандол за победа на Лидс Јунајтед.

Последниот меч на Олд Трафорд меѓу Манчестер Јунајтед и Лидс Јунајтед се одигра во Февруари, 2004 и заврши 1-1. Јунајтед поведе со голот на Сколс но резултатот го израмни Алан Смит.

Натпреварот ќе се игра во првата недела од месец Јануари, 2010. Точниот датум ќе биде одреден следната недела.